Miért horkolunk, és mit tehetünk ellene?
Mindenki aludt már olyasvalaki közelében, aki horkolt, és emiatt hosszú órákon keresztül csak forgolódott az ágyban. A horkolás súlyos esetekben komoly, életveszélyes betegségekhez is vezethetnek: magasvérnyomáshoz, agyvérzéshez vagy éppen szívinfarktushoz.
Mi is az a horkolás?
Tulajdonképpen egy tünetnek nevezhetjük, ami a felső légutak alvás alatt kialakuló szűkületét jelzi. A horkoló hangot a felső légutak lágy szöveteinek rezgése hozza létre.
A horkolás lehetséges okai
Garat szűkület
Horkolásnál a fő légúti szűkület a garatban található, amit okozhat:
- túlsúly miatti vastag nyak
- laza szájpad
- nyelvgyök hátraesése
- duzzadt nyálkahártya
- megnagyobbodott uvula
Orrüregi szűkület
Az orrüregi szűkület akadályozza az orron keresztüli légzést, ami azt eredményezi, hogy a “beteg” a száján keresztül fog levegőt venni. Emiatt kiszárad a garat nyálkahártyája, irritálja azt, ezzel a duzzanat fokozódik, a garat pedig szűkül - így jön létre a horkolás.
Az orrüregi szűkületet okozhatja allergia, orr-polip, orrsövény-fedülés vagy éppen megnagyobbodott orrkagylók.
Kik horkolnak?
Egyes tanulmányok szerint a férfiak közel 40 százaléka horkol rendszeresen, az arányok azonban idővel kiegyenlítődnek, a kor előrehaladtával ugyanis mindkét nem esetében megnő az esélye a horkolásnak az izomtónus meggyengülése miatt.
Milyen hatása van a horkolásnak az alvásra?
A legtöbben nem is tudják magukról, hogy horkolnak, amíg partnerük nem szól nekik, hogy itt az idő utánanézni a kiváltó ok(ok)nak és a lehetséges megoldásoknak. Az enyhébb horkolás nem feltétlen van hatással az alvás minőségére, de ha erősen horkol valaki, akkor nála már jelentkezhetnek alvászavarok is. Egyesek olyan hangosan horkolhatnak esetenként, hogy a saját hangukra felébrednek.
Alvászavar akkor is jelentkezhet, ha a hangra a partner ébred fel, és bökdösi a horkolót, hogy megszűnjön a hangzavar.
A horkolás általános esetekben nem veszélyes, de jelezhet alvási apnoét is, ami kifejezetten káros az egészségre, mert ekkor a légzés 10-60 másodpercre is megszakadhat, amit egy nagyobb horkolás követ.
Mit tehetünk a horkolás ellen?
Több tanáccsal is találkozhatunk, amelyek segítenek csökkenteni a horkolást vagy éppen a forrás azonosításában, hoztunk most néhányat:
- orrtapasz vagy horkolás elleni spray segíthet a hangos, bosszantó horkolás megszüntetésében
- a memory párnák megnövelhetik a levegő áramlását a torokban, valamint a kényelmes matracok is segítenek abban, hogy megtaláld a számodra legideálisabb pozíciót az alváshoz
- érdemes elkerülni a hanyatt fekvést, mivel ez az a pozíció, ami a leginkább elzárja a légutakat
- füldugót is használhatunk a hangok kiszűrésére, többnyire azonban csak gyengébb horkoláskor segít
- kerüljük az alkohol és antihisztaminok fogyasztását alvás előtti órákban, ezek ugyanis súlyosbíthatják a horkolást
- a súlyvesztés megszüntetheti a horkolást, mivel több hely lesz a levegő átáramlására - már néhány kilogramm leadása is segíthet
Fedezd fel az Egészségesmatrac.eu kínálatát, és szerezd be azokat a párnákat, matracokat, amelyek segítenek a horkolás megszüntetésében!