Hogyan csökkentsd a stresszt, mielőtt a takaró alá bújsz
A kevesebb stressz az ágyban lehetővé teszi, hogy teljes mértékben kihasználd az alvási idődet. Itt van néhány tipp, hogyan segíthetsz magadnak ellazulni lefekvés előtt.
Hogyan csökkentsd a stresszt, mielőtt a takaró alá bújsz?
Az esti ellazulás elengedhetetlen. Képzeld el, hogy egyenesen a munkamódból próbálsz átállni az alvó módra! Ez nem megy! Az agyad egy perc alatt száguldana végig, az aznap feldolgozott összes információn és az agyad elindul mint egy örvény, hogy beszippantson téged.
A stressz jobban befolyásolhatja az alvásod, mint gondolnád. De a stresszt teljesen elkerülni sem lehet. Szinte mindennap tapasztalunk valamilyen mértékű stresszt. És néha csak egy jó éjszakai alvásra van szükségünk, hogy újra önmagunk lehessünk. De a stressz néha mindent eluralhat.
Lássuk, miért befolyásolja a stressz az alvásunkat? És hogyan lehetünk stresszmentesek lefekvés előtt? Győződjünk meg róla!
Mi is az a stressz? Bár a stressz negatív hatásokkal is jár, valójában egy teljesen normális reakció a kihívást jelentő helyzetekre.
Amikor stresszes helyzetbe kerülünk, az agyunk "segélykiáltást" küld, és beindul a "üss vagy fuss" válaszreakció. A stresszhormonokat az idegrendszerünk bocsátja ki, hogy cselekvésre ösztönözze testünket. A kortizon és az adrenalin száguld az ereinkben, ami növeli a szívverésünket és a vérnyomásunkat. Emellett növekszik az oxigénellátás az izmainkban, és testünk ugrásra kész állapotba kerül.
Ha visszagondolunk az ősidőkre, világos, hogy ez a stresszválasz fontos szerepet játszott túlélésünkben. Ma azonban a stressz különböző forrásokból ered. És még akkor is, ha kevesebb ragadozó fenyegeti az életünket, testünk ugyanúgy reagál.
Bármi legyen is a stressz forrása, ha a tested úgy érzi, hogy veszélyes helyzetben vagy, ez a kémiai láncreakció beindul. És amikor a tested meggyőződik róla, hogy a veszély elmúlt, a stressz mellékhatásai is elmúlnak. A szívverésed és a vérnyomásod visszatér a normális tartományba, és az agyad és a tested is megkönnyebbülhet.
Amint megnyugszunk, az elménk is tisztul. Tehát a stressz csökkentése segít javítani a pozitív gondolkodásmódunkat, javítja a koncentrációt, növeli a memóriánk teljesítményét és segít racionális döntéseket hozni.
Lefekvés előtt való ellazulás lehetővé teszi, hogy a szívverésünk lelassuljon, csökkenjen a vérnyomásunk, és segítse a testünkben felgyülemlett feszültség oldását.
De ha a tested természetes stresszreakciója nem múlik el, a stressz problémákat okozhat.
Miért zavarja meg a stressz az alvást? Hogyan okozza a stressz káoszt az alvásunkban? A jó alvás számos előnnyel jár. Ezek között van az alvásnak az egészségünkre gyakorolt pozitív hatása.
Az alvás kulcsfontosságú eszköz a stresszel való megküzdésben. Ha sikerül egy jó éjszakai alvást elérni, a kortizol és más stresszhormonok szintje jelentősen csökkenni.
Ezenkívül, amíg alszunk, testünk és agyunk feldolgozza az aznap szerzett összes információt.
De ha gyakran tapasztalsz magas stresszt, elindulhat egy viszonylag ördögi kör. A kortizol rohamos növekedése megakadályozza az elalvást, viszont egy jó alvásra lenne szükség, hogy szabályozzd a kortizolszintet.
De semmi sincs veszve! Örömmel jelzem, hogy számos módon megtörheted ezt a káros kört, csökkentheted a stresszszintedet és élvezheted a jobb éjszakai alvás minden előnyét!
Most, hogy ismerjük az okokat, olvass tovább, és nézd meg, hogy hogyan lehet levezetni a stresszt, mielőtt a takaró alá bújsz.
5 lépés, ami segít levezetni a stresszt lefekvés előtt Tehát kövesd ezeket az egyszerű lépéseket lefekvés előtt, hogy stresszmentes éjszakáid és nappalaid legyenek:
Csökkentsd a fényeket.
Legkésőbb lefekvés előtt egy órával van a tökéletes időpont az ellazulás megkezdéséhez. Az erős fények kikapcsolása segíthet felkészíteni az agyadat és a testedet az alvásra. Tedd el az elektronikai eszközöket. Tegyél félre minden elektronikai eszközt (tablet, telefon és számítógép). Kapcsold ki a TV is! A kék fénynek sok negatív hatása van. Legfőképp az, hogy ébren és éberen tarthat - aligha ezt szeretnénk, amikor az alvásra készülünk.
Légy tudatos!
A tudatosságnak sokféle formája létezik, így tőled függ, mit választasz. Az esti tudatosság segíts abban, hogy gyorsabban elaludj, kevesebb alvászavart tapasztalj, és így minden szempontból jobban aludj. Ne hagyd az elméd, hogy felpörögjön, elkalandozzon. Fontos azonban, hogy ne bántsd magad az elkalandozó gondolataid miatt! Mindenkinek kóborol az elméje. Bújj a takaró alá, és koncentrálj a lélegzésedre. Nem szokatlan, ha nem tudsz azonnal elaludni! Ha ez történik lefekvés után, és azon veszed észre magad, hogy csak a légzésedre koncentrálsz, és mégsem tudsz elaludni akkor kelj fel! Olvass vagy hallgass halk zenét egy gyengén megvilágított helyiségben (ami nem a hálószobád) és ne térj vissza az ágyba, amíg álmos nem leszel.
Top 3 tevékenységünk, amelyek segíthetnek minimalizálni az ágyban viselt stresszt Ha megoldásokat keresel arra, hogy minimalizáld az életedben a stresszt, az első dolog, amit tenned kell, az az, hogy ne vigyél magaddal stresszt az ágyba. Tehát itt van 5 dolog, amit kipróbálhatsz, hogy elűzd az esti stresszt.
-
Mozgás
A mozgás az egyik legjobb módja a stressz elűzésének, és még az alvás javításához is kapcsolódik.
Bár néhányan azt tapasztalhatják, hogy az esti edzés nem segti az elalvásban, másoknak nincs problémájuk vele. Tehát, ha figyelembe veszed, hogy milyen típusú mozgást végzel, és annak hatásait rád, az esti mozgás kiváló módja az ellazulásnak. És ha azt veszed észre, hogy zavarja az elalvás képességét, egyszerűen időzítsd úgy a rutinodat, hogy hosszabb idő teljen el az edzés és az ágy között. Minden az optimális időpont megtalálásáról szól.
-
Korlátozd a koffein és az alkohol fogyasztást
Lehet, hogy úgy érzed, hogy egy pohár bor a munka után a kulcsa, hogy ellazulj. De a valóság az, hogy még a legkisebb mennyiségű alkohol is befolyásolja az alvásodat. És bár az alkohol segíthet gyorsabban elaludni, de csökkenti az alvás időtartamát és minőségét is.
A kávé és más koffeines italok növelhetik a kortizol és az adrenalin szintjét a szervezetben, ami aztán zavarhatja az alvást.
Ráadásul, ha már stresszes voltál, a kortizol- és az adrenalin szintjeid már magasak lesznek. És a koffein csak tovább növeli ezeket.
- Készíts saját esti rutint magad számára is, mint ahogyan a gyerekeknek is szoktuk ezt!. Az esti rutinok ugyanolyan előnyösek lehetnek a felnőttek számára is.
Az esti rutin néhány éjszaka után segít jelezni a testnek, hogy most alvásra van szüksége. Elég egy egyszerű sétát tenni este, ami után zuhanyozol, vagy 15 percig olvasol, aztán fogat mosol, stb. Aztán csak annyit kell tenned, hogy minden este megismétled a választott rutinodat.
Összegzés:
Tehát itt megtanultuk, hogy a stressz nem csak rossz dolog. De biztosan nem is valami, amit magunkkal kellene vinnünk az ágyba! Találd meg a saját optimális rutinodat, és aludj jobban az Ortho-Sleepy segítségével.