Kék fény hatása az alvásunkra
Mindennapjaink megkerülhetetlen részei lettek a képernyők: sokan számítógépen dolgozunk, rendszeresen rápillantunk a hírportálokra és közösségi média felületekre is a telefonunkon, este pedig gyakran ülünk le a kanapéra egy fárasztó nap végén, és nézünk meg egy-két sorozatrészt vagy filmet a laptopunkon, okostévénken. Nem túlzás tehát az állítani, hogy kék fény-árban úszunk nap mint nap. De vajon miként hat a kijelzőkből áradó kék fény az alvásunkra? Ennek járunk most utána!
Mi is az a kék fény?
A kék fény a nap által kibocsátott 380-500 nanométer közötti hullámhossz-tartományba eső fénysugár. Az embereket mindig érte ilyen típusú fény, ennek kiemelt szerepe van a bioritmus beállításában, kedélyjavító hatású is - ez mutatja, hogy nem az elektronikus készülékekkel jelent meg az életünkben. A különbség az, hogy régebben, nem ilyen dózisban és formában áradt felénk a kék fény. A naponta használatban lévő technikai eszközök, mint például a televíziók, okostelefonok, laptopok és a LED-es égők ilyen fényt bocsátanak ki.
A kék fény hatása
A különböző hullámhosszú fények hatással vannak a szervezetünkre: befolyásolják a nappalok és éjjelek ritmusát, az alvás és ébrenlét idejét is, de a hangulatunkra és közérzetünkre is nagy hatással lehetnek. A nappali fény hatására, amelyben megtalálható a kék fény is, fokozódik a szervezetünkben a szerotonin, valamint a kortizol termelése, amelyek éberré és élénkké tesznek minket. A sötétben melatonin termelődik, ami segíti az elalvás folyamatát.
Éveken keresztül úgy gondolták a szakértők, hogy a kék fény negatív hatással van a cirkadián ritmusunkra, mivel megzavarja melatonin termelődését, élénkítő hatásával sokkal nehezebbé teszi az elalvást. A Manchesteri Egyetem új eredménnyel állt elő, mely szerint lehet, hogy a kék fény mégsincs olyan nagy hatással az elalvásra, mint ahogy azt eddig gondoltuk. Egereken végzett kutatás alapján megállapították, hogy a kék szín gyengébben hat, mint az ugyanolyan erősségű melegebb árnyalatok. A szakértők megállapították, hogy a a kijelzők sárgás fénye a nappal illúzióját kelti az agyunkban, vagyis azt üzeni, hogy nincs még alvásidő, ezzel szemben a kék szín a szürkületet idézi meg, tehát azt, hogy elérkezett az alvás ideje. Ezek alapján érdemes nappal meleg fényeket használni, míg este kerüljenek előtérbe a hideg, kékebb fények.
Tippek, hogy jól aludj
Korábban már összeszedtük, hogy mivel jár az, ha nem alszol eleget, de szerencsére számos új szokást bevezethetünk, amelyek segítenek nekünk abban, hogy jól aludjunk és minden reggel kipihenten ébredjünk. Nézzünk is néhányat!
Alakítsunk ki egy rutint
Ha van egy állandó rutinunk, amit minden este megismétlünk, azt a testünk megjegyzi, és tudni fogja, hogy el kell csendesednie. Pakoljunk össze otthonunkban, készülődjünk el a másnap reggelre, tisztálkodjunk, mossunk fogat - ezek a cselekvések mind-mind elálmosítanak.
Ne igyunk kávét késő délután
A koffeint 4-6 óra alatt bontja le szervezetünk, így alvási időnkhöz igazítva fogyasszuk el az utolsó kávé adagunkat.
Aludjunk megfelelő matracon
Olyan típusú matracon aludjunk, ami megfelel egyéni igényeinknek! Ha bizonytalan lennél, milyen is való számodra, akkor töltsd ki Matracválasztónkat és segítünk megtalálni a megfelelőt!
Fedezd fel az Egészségesmatrac.eu termékeit, és szerezd be a számodra ideális alvási kiegészítőket, hogy Te is minden reggel kipihenten ébredhess!